Performancing Metrics

آشنایی

«نغمه‌ایی از یخ و آتش»[۱] مجموعه‌ای از رمان‌های حماسی با درون مایه‌های فانتزی است که توسط رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس آمریکایی «جرج آر.آر مارتین»[۲] به رشته تحریر درآمده است. او نوشتن این مجموعه را در سال ۱۹۹۱ آغاز کرد و اولین جلد آن «بازی تاج و تخت»[۳] در سال ۱۹۹۶ به چاپ رسید.

George R R Mrtin

برنامه ریزی ابتدایی مارتین انتشار کتاب در قالب یک سه گانه بود که به تدریج به چهار، پنج، شش و هفت جلد گسترش یافت.

در جدول زیر مشخصات هفت جلد این مجموعه آمده است

جلد

عنوان

تعداد صفحات

(نسخه انگلیسی)

تعداد فصول

تاریخ انتشار

(در آمریکا)

۱

بازی تاج و تخت

۷۰۴

۷۳

August 1996

۲

نبرد پادشاهان

۷۶۸

۷۰

February 1999

۳

یورش شمشیرها

۹۹۲

۸۲

November 2000

۴

ضیافتی برای کلاغ‌ها

۷۵۳

۴۶

November 2005

۵

رقص با اژدهایان

۱۰۵۶

۷۳

July 2011

۶

بادهای زمستان

(“درحال نگارش”)

۷

رویایی از بهار

(“در انتظار نگارش”)

طرح روی جلد

نگارش جلد پنجم کتاب، «رقص با اژدهایان»[۴] که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، بیش از پنج سال به طول انجامید. کتاب ششم، «بادهای زمستان»[۵] در حال نگارش است.

وقایع این داستان‌ در دو قاره خیالی به نام‌های «وِستروُس»[۶] و «اِسوُس»[۷] با تاریخی چند هزارساله به وقوع می‌پیوندد. روایت داستان بصورت سوم شخص و از نگاه شخصیت‌ها مطرح می‌شود که تا جلد پنجم تعداد آنها به ۳۱ نفر می‌رسد. سه خط اصلی داستانی در این مجموعه در هم آمیخته شده است. رویدادهای نبرد میان خاندانهای متعدد بر سر تصاحب تاج و تختِ وستروس. تهدید درحال گسترش موجودات زمستان‌زیست فراطبیعی به نام «آدرها»[۸] که در سرزمین ورای دیوار عظیم یخی در مرز‌های شمالی قاره وستروس زندگی می‌کنند و دیگری جاه‌طلبی‌های «دِینِریس تارگَرین»[۹] دختر تبعیدی پادشاه‌ سابق وستروس (که در خلال شورشی داخلی کمی قبل از تولد دخترش به قتل رسید) برای بازپس‌گیری تاج و تخت از دست رفته پدرش توست نیروهای مخوفی که در اختیار دارد.

با الهام از وقایع تاریخی همچون «نبردِ رُزها» در انگلستان، مارتین سنت‌ها و قوائد اصیل فانتزی را به چالش کشیده است. این مجموعه بخاطر گرایشات واقع‌گرایانه‌اش مورد تمجید قرارگرفته است. او جادو را فدای نبردها و دسیسه‌های سیاسی نموده است. خشونت، موارد جنسی و دوگانگی‌های اخلاقی در میان صدها شخصیت این داستان به فراوانی مشاهده می‌شود. به دفعات شخصیت‌های اصلی داستان کشته‌ می‌شوند پس خوانندگان نمی‌توانند اطمینان داشته باشند که قهرمانان داستان تا انتها در صحت و سلامت باقی‌ خواهند ماند. ساختار چندگانه روایتگری داستان سبب می‌شود که شما با دیدگاه‌های شخصیت‌های شرور داستان نیز آشنا شوید.

اولین جلد از کتاب بدون اطلاع رسانی و تبلیغاتی خاصی منتشر شد اما در حال حاضر چیزی در حدود ۲۲ میلیون جلد از آن در سرتاسر دنیا به فروش رفته است و به بیش از ۲۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. کتاب چهارم و کتاب پنجم در زمان انتشارشان به لیست «۲۰ کتاب پرفروش» مجله «نیویورک تایمز» راه ‌یافتند. تابحال از این اثر بزرگ اقتباس‌های فراوانی بصورت سریال، کمیک استریپ، بازی‌های کارتی و رایانه‌ای و… صورت گرفته است.

سه کتاب نخستین (۲۰۰۰-۱۹۹۱)

جرج.ار.ار. مارتین پیش از نگارش ِ مجموعه نغمه ای از یخ و آتش، نویسنده ای موفق در زمینه کتاب های فانتزی، علمی تخیلی و فیلم نامه های تلویزیونی بود. مارتین اولین داستان کوتاه خود را در سال ۱۹۷۱ و اولین رمانش را در ۱۹۷۷ به نگارش در آورد. او سه جایزه هوگو[۱۰]، دو جایزه نبولا[۱۱] و جوایزی دیگر برای داستان های کوتاه تخیلی خود تا نیمه دهه ۱۹۹۰ دریافت کرده بود. گرچه کتاب های نخستین او با بازخوردهای خوبی در جامعه فانتزی – تخیلی روبه رو شدند اما خوانندگان او نسبتاً محدود ماندند و مارتین به عنوان نویسنده در اواسط دهه ۱۹۸۰ در هالیوود مشغول به کار شد. او تلاش عمده خود را در ۱۹۸۶ معطوف به بازسازی سریال مدار ِ سپیده دم[۱۲] و دیو و دلبر[۱۳]  تا سال ۱۹۹۰  نمود. همچنین روی پیش ساخت های تلویزیونی[۱۴] خود و نوشتن طرح فیلم نامه ها مشغول به کار شد. ساخته نشدن ِ پایلوت ها و فیلم نامه هایش او را ناامید کرد و مشکلات در زمینه تهیه کارهای تلویزیونی مانند بودجه و محدودیت زمانی هر قسمت که او را مجبور به حذف شخصیت ها و صحنه های نبردها می نمود باعث شد او دوباره به علاقه نخستینش یعنی نگارش کتاب باز گردد. جایی که مجبور نبود برای حجم ِ تخیلات خود با دیگران وارد مصالحه شود. بدون هیچ ایده خاصی تنها با الهام از نویسنده مورد علاقه کودکیش جی.ار.ار.تالکین تصمیم به نگارش کتابی حماسی گرفت.

تخت آهنین

در تابستان ۱۹۹۰ که مشغول انجام پروژه های هالیوود بود، داستان علمی تخیلی جدیدی با نام اوالن[۱۵] را آغاز نمود. بعد ازسه فصل، او ایده صحنه ای را به وضوح در ذهن داشت، پسری که شاهد گردن زدن مردی است و پیدا کردن دایرولف ها در برف که این ها سرانجام بدون درنظرگرفتن پیشگفتار،ساختارِ اولین فصل ِ بازی تاج و تخت را تشکیل دادند. مارتین اوالن را کنار گذاشت و نگارش این فصل را به پایان رساند، با این اطمینان که این فصل جزئی ازیک داستان بلند می باشد. بعد ازچند فصل دیگر مارتین با این آگاهی که کتاب ِ جدیدش یک داستان فانتزی است شروع به تهیه نقشه ها و سلسله ها و شجره نامه ها نمود. اما نگارش این کتاب چندین سال به خاطر بازگشت مارتین به هالیوود و تهیه سریال دروازه ها[۱۶] به سفارش ای بی سی[۱۷]  که هیچ وقت هم به نمایش در نیامد دچار وقفه شد.

با ادامه کار بر روی بازی تاج و تخت در ۱۹۹۴ مارتین ۲۰۰ صفحه اول و یک طرح دو صفحه ای از داستانش را به عنوان قسمتی از طرح یک سه گانه به مدیر برنامه هایش داد و رقصی با اژدهایان و بادهای زمستان را به عنوان جلدهای بعدی عنوان کرد. پیش از اتمام جلد اول و هنگامی که به صفحات ۱۴۰۰ دست نوشته خود رسیده بود مارتین احساس کرد این مجموعه به ۴ و در نهایت ۶ جلد کتاب نیاز دارد، او این ۶ کتاب را به عنوان دو سه گانه مرتبط که جزئی از یک داستان بلند باشند در نظر گرفت. مارتین که نام های مبهم را دوست می داشت و معتقد بود نوشته را غنی می سازند نغمه ای از یخ و آتش را به عنوان نام کلی مجموعه برگزید. مارتین جدال ِ آدرهای سرد و اژدهایان آتشین را به عنوان یکی از معانی محتمل “یخ و آتش” میدید و همچنین لغت ِ “نغمه” قبلا در عنوان کتاب های دیگر مارتین، نغمه ای برای لیا[۱۸] و نغمه هایی که مرد مرده سرود[۱۹] استفاده شده و از این علاقه او به نغمه ها سرچشمه گرفته بود.

نسخه اصلاحی و تمام شده برای بازی تاج و تخت ۱۰۸۸ صفحه بود (بدون ضمائم). در ادامه انتشار کتاب، نویسنده چرخ ِ زمان[۲۰] رابرت جردن[۲۱] متنی برای پشت جلد کتاب به تحریر در آورد که خود نوید دهنده موفقیت پیشاپیش کتاب و به طبع آن مجموعه نزد ِ خوانندگان علاقه مند به کتب فانتزی بود. خون ِ اژدها  یک پیش انتشار ساده از رمانی کوتاه براساس فصل های دنریس برای دریافت جایزه هوگو در رشته بهترین رمان کوتاه در ۱۹۹۷ انتخاب شد.

۳۰۰ صفحه ای که ازنسخه اولیه بازی تاج و تخت حذف شده بود در افتتاحیه دومین کتاب با عنوان ِ نبرد پادشاهان رونمایی شد. نبرد پادشاهان با نسخه اصلی بالغ بر ۱۱۸۴ صفحه (بدون ضمائم) در فوریه ۱۹۹۹ در ایالات متحده منتشر گشت. نبرد پادشاهان اولین کتاب از این مجموعه بود که در میان لیست کتاب های پرفروش نیویورک تایمز به رتبه ۱۳ در سال ۱۹۹۹ دست یافت. بعد ازموفقیت فیلم های سه گانه ارباب حلقه ها مارتین اولین درخواست ها برای خریداری حق امتیاز ساخت فیلم براساس کتاب نغمه از یخ و آتش را از تهیه کنندگان و سازندگان فیلم دریافت کرد.

طوفان شمشیرها در نسخه اصلی ۱۵۲۱ صفحه (بدون ضمائم) بود که مشکلات زیادی برای بسیاری از انتشارات که کتاب های مارتین را در سرتاسر جهان چاپ می کردند به وجود آورد. انتشارات ِ بنتام بوکز[۲۲] طوفان شمشیرها را در یک جلد در نوامبر ۲۰۰۰ در ایالات متحده چاپ نمود گرچه بسیاری از ویرایش ها و نسخه ها در زبان های دیگر به دو یا سه یا  حتی چهار جلد هم تقسیم شدند. طوفان شمشیرها برای اولین بار به جایگاه دوازدهم در لیست کتب پرفروش نیویورک تایمز رسید.


[۱] A Song of Ice and Fire

[۲] George R. R. Martin

[۳] Game of Thrones

[۴]  A Dance with Dragons

[۵] The Winds of Winter

[۶] Westeros

[۷] Essos

[۸] Others

[۹]  Daenerys Targaryen

[۱۰] Hugo Awards جوایزی برای بهترین کارهای علمی تخیلی و فانتزی

[۱۱] Nebula Awards جوایزی برای بهترین کارهای علمی تخیلی و فانتزی در آمریکا

[۱۲] The Twilight Zone

[۱۳] Beauty and the Beast

[۱۴]TV pilots

[۱۵] Avalon.

[۱۶] Doorways

[۱۷] ABC

[۱۸] A Song for Lya

[۱۹] Songs of the Dead Men Sing

[۲۰] Wheel of Time

[۲۱] Robert Jordan

[۲۲] Bantam Books