مقالات اختصاصی

شباهتهای نغمه با واقیتهای تاریخی و جغرافیایی (بخش سوم)

مدتی پیش بخش اول و بخش دوم این مقاله رو تقدیمتون کردیم .حالا با با بخش سوم در خدمت شما هستیم:

ironborn

جزایر آهن و آهن زادگان

وایکینگها برای سه سده با کشتی های درخشان و دراز خودشان،اروپارا به ترس واداشته بودند.آنها از اسکادیناوی به قصد جستجوی بردگان ،سیم و زمین خارج شدند.برخی بریتانیا و فرانسه و برخی به روسیه و آسیا حمله ور شدند.آنها جنگجویان دلیر و بی باکی بودند.همانگونه که در اکثر کتابها و منابع زیادی آمده ،آنها بسیار خشن و تند خو بودند و رفتار بدی با دشمنان خود داشته اند.نمونه دیگر این جنگجنویان را هم میتوان در دنیای وستروس یافت که بدون شک جنگجویان جزایر آهن خواهند بود.آنها هم از ابتدا تاکنون با وستروس و اهالی آن مشکل داشته و دارند و به احتمال زیاد خواهند داشت.این مردمان سرسخت و بیرحم که به جز خودشان کسی برایشان مهم نیست همواره معتقد بودند که آنها باید حکومتی جداگانه و پادشاهی مستقلی باشند و چندین و چند بار برای بدست آوردنش وارد جنگ شده اند.جنگجویان جزایر آهن مانند وایکینگها برای رسیدن به خواسته هایشان دست به هرکاری میزنند و کم پیش میاد تا با کسی دست دوستی بدهند.

10021_1047531600

اعضای گاردشاهی

گاردشاهی که از آنها با عنوان رداسفیدان و شمشیران سفید یاد میشوند ،محافظان سلطنتی تخت آهنین هستند.کسانیکه وارد این گروه میشوند از بهترین شوالیه های هفت پادشاهی هستند.آنها هیچگاه زنی اختیار نمیکنند و از داشتن فرزند و زمین هم منع میشوند و سوگندشان مبنی بر حفاظت از پادشاه ،تا آخر عمر بوده مگر اینکه با فرمان پادشاه خلع شوند.از نمونه های بارز این گروه شوالیه ها میتوان به شوالیه های شاه آرتور که در داستانهای وی نقش بسزایی دارند اشاره کرد.این شوالیه ها نیز همواره با شاه آرتور همراه بوده و در اکثر جنگها،پادشاهشان را همراهی کرده و حاضر بودند تا جانشان را برای او فدا کنند.سر لانسلوت که معروفترین شوالیه شاه آرتور بوده ،مانند جیمی لنیستر جنگجویی بزرگ ،مغرور و باشکوه بوده و از همه مهمتر هردو با ملکه رابطه عاشقانه داشته اند.

532px-Red_Wedding_by_FatherStone

عروسی خونین

مارتین بارها گفته که نوشتن عروسی خونین برای او سخت ترین بخش کار بوده .این اتفاق به عقیده بسیاری تلخ ترین و تراژدیکترین اتفاق داستان بوده که در سریال هم بخوبی به آن پرداخته شد و حتی خوانندگان کتاب نیز با دیدن سریال تا حدودی شوکه شدند.نمونه های زیادی مانند عروسی سرخ در تاریخ وجود داشته که یکی از آنها شام سیاه در سال ۱۴۴۰ است که در آن پادشاه جیمز دوم ،ویلیام داگلاس را به مهمانی دعوت کرده و پس از صرف شام روسای قبایل داگلاس در یک محاکمه توهین آمیز همگی گردن زده شده.یکی دیگر از اتفاقات شبیه به عروسی خونین مربوط به دوره حکومت مادها در ایران و پادشاهی هووخشتره است.وی سومین پادشاه ماد بود که بعد از مرگ پدرش بر تخت نشست .او پادشاه سکاها را به یک مهمانی دعوت کرد و از آنجا که سکاها قبلا به پدر وی خیانت کرده بودند ،پادشاه سکاها و همراهانش را مست کرده و سپس به قتل رسانید

600px-Lyanna_stark_and_rhaegar_targaryen_by_mrgotland-d6c0zoi

دزدیده شدن لیانا توسط ریگار

زمانیکه ریگار ،لیانا را ربود و باخود به دورن برد ،جرقه شورش رابرت و نابودی حکومت تارگرینها زده شد.رابرت باراتیون که نامزد لیانا بود همراه با ادارد استارک و جان ارن به پا خواستند و برعلیه شاه دیوانه شورش کردند .پاریس ،شاهزاده تروا نیز همانند ریگار زن زیبای منلاس ،هلن را دزدید و هنگامیکه منلاس از این قضیه باخبر شد،همراه با برادرش و با سپاهی عظیم به تروا حمله کردند .منلاس را میتوان همان رابرت براتیون دانست که برای بازپس گیری معشوقه اش وارد جنگ شد.ریگار و پاریس بخاطر عشق و دزدیدن لیانا و هلن باعث بوجود آمدن جنگی عظیم و سرنگونی حکومتهای پدرشان شدند.

لینک کوتاه مطلب : https://winterfell.ir/?p=6804

درباره نویسنده

نوید لنیستر

نویسنده و مترجم مطالب سایت

۲۴ دیدگاه

 • “پاریس ،شاهزاده تروا نیز همانند ریگار زن زیبای منلاس ،هلن را دزدید”
  این کجاش واقعیت تاریخ یا جغرافیاست. خودش یه افسانه ست.

    نقل قول

 • JIR:
  “پاریس ،شاهزاده تروا نیز همانند ریگار زن زیبای منلاس ،هلن را دزدید”
  این کجاش واقعیت تاریخ یا جغرافیاست. خودش یه افسانه ست.

  دقیقا از تاریخی یا افسانه بودنش اطلاع ندارم اما احتمالش بیشتره که این یه حادثه تاریخی باشه چون اکثر حوادث تاریخی بدلیل جالب بودن و غیرقابل باور بودنشون به افسانه تبدیل میشن

    نقل قول

 • سلام، ببخشید بابت اسپم ولی یە سوال داشتم.
  منی کە هر پنج فصل سریال رو دیدم ایا کتاب میتونە برای من جذاب باشە؟

    نقل قول

 • bawar:
  سلام، ببخشید بابت اسپم ولی یە سوال داشتم.
  منی کە هر پنج فصل سریال رو دیدم ایا کتاب میتونە برای من جذاب باشە؟

  سلام دوست عزیز.
  بستگی به خودت داره. اگه اهل کتابی که صد در صد وگرنه…
  میتونی برای امتحان جلد اول کتاب رو دان و مطالعه کنی. مجانیه و از همین سایت قابل دانلود.سلامت باشی.

    نقل قول

 • bawar:
  سلام، ببخشید بابت اسپم ولی یە سوال داشتم.
  منی کە هر پنج فصل سریال رو دیدم ایا کتاب میتونە برای من جذاب باشە؟

  برای من که جذاب بود.کتاب پر از خرده داستان ها و شخصیتهای جدید و جالبیه
  ممنون از ویکتاریون عزیز.امیدوارم یورون رو به جزای اعمالش برسونین

    نقل قول

 • bawar:
  سلام، ببخشید بابت اسپم ولی یە سوال داشتم.
  منی کە هر پنج فصل سریال رو دیدم ایا کتاب میتونە برای من جذاب باشە؟

  من بعد از دیدن فصل اول سریال شروع کردم به خوندن کتاب و کتاب به شدت منو جذب کرد…خیلی بیشتر از سریال
  البته من کلا آدم کتاب خونی هستم :D:

    نقل قول

 • لرد نوید لنیستر: دقیقا از تاریخی یا افسانه بودنش اطلاع ندارم اما احتمالش بیشتره که این یه حادثه تاریخی باشه چون اکثر حوادث تاریخی بدلیل جالب بودن و غیرقابل باور بودنشون به افسانه تبدیل میشن

  داستان تروا براساس واقعیات تاریخی نوشته شده شده که مانند شاهنامه با استفاده از عنصر تخیل به حماسه بدل گشته

    نقل قول

 • نمونه.ی ایرانی عروسی سرخ در زمان اخرین شاه اشکانی اردوان پنجم اتفاق افتاد که قرار بود دختر اردوان با امپراطور روم عروسی کنه ولی رومی مخفیانه سلاح به عروسی میارن و ایرانی ها رو قتل عام میکنن ولی اردوان فرار میکنه و بتلافی با رومی ها میجنگه و پیروز میشه :

    نقل قول

 • اشکان:
  نمونه.ی ایرانی عروسی سرخ در زمان اخرین شاه اشکانی اردوان پنجم اتفاق افتاد که قرار بود دختر اردوان با امپراطور روم عروسی کنه ولی رومی مخفیانه سلاح به عروسی میارن و ایرانی ها رو قتل عام میکنن ولی اردوان فرار میکنه و بتلافی با رومی ها میجنگه و پیروز میشه :

  آقا خدا خیرت بده، من این ماجرا رو قبلا خومده بودم، ولی هرچی فکر می کردم پادشاهش یادم نمی اومد. میگم احیانا می تونی منبعی در این رابطه معرفی کنی؟
  راستی درلاره قضیه تروا(یا تروی) اصل قضیه و حمله یونانی ها و…واقعیت مسلم تاریخی هست. اما. به احتمال زیاد حمله به خاطر دلایل اقتصادی و رقابت جویی بوده. این قضیه هلن و پاریس و…شاخ و برگی هست که بعدا اضافه شده. البته نکته جالب اینجاست که تا مدت ها همه فکر می کردن هومر کل قضیه رو از خودش در آورده تا اینکه یه باستان شناس آلمانی که به این افسانه باور داشته با کمک همون توصیفات و نشانه های هومر میتونه بقایای شهر رو در ترکیه امروزی پیدا کنه
  خلاصه اینکه افسانه ها حقیقت نیستن؛ اما می تونن چراغ حقیقت باشن :ostad:

    نقل قول

 • آیا کتابهای این سایت هیچی توش سانسور شدە؟ ممنون میشم جواب بدین!

    نقل قول

 • bawar:
  آیا کتابهای این سایت هیچی توش سانسور شدە؟ ممنون میشم جواب بدین!

  سانسور در این کتاب‌ها در حد کلمات و چند جایی جملات بوده. کل چیزهایی که حذف شده به یک صفحه فارسی نمی‌رسه.
  هیچ چیز تغییر نکرده. متنی عوض نشده. فقط حذف داریم، که محلشون با سه نقطه‌هایی مشخص شده. اونهم فقط در مواردی که کار خیلی به جاهای باریک کرشیده بشه!

    نقل قول

 • م.م.استارک: سانسور در این کتاب‌ها در حد کلمات و چند جایی جملات بوده. کل چیزهایی که حذف شده به یک صفحه فارسی نمی‌رسه.
  هیچ چیز تغییر نکرده. متنی عوض نشده. فقط حذف داریم، که محلشون با سه نقطه‌هایی مشخص شده. اونهم فقط در مواردی که کار خیلی به جاهای باریک کرشیده بشه!

  خودم دست بکار شدم و کتاب رو شروع کردم تا جایی کە دنی از برادرش میخواست کە ببرتش خونە و نمیخواست ملکە کال دروگو بشە و اونجا بود فهمیدم کە سانسور توش نیست :lol:

    نقل قول

 • bawar: خودم دست بکار شدم و کتاب رو شروع کردم تا جایی کە دنی از برادرش میخواست کە ببرتش خونە و نمیخواست ملکە کال دروگو بشە و اونجا بود فهمیدم کە سانسور توش نیست

  سلام
  ۲کتاب اول ترجمه خانم مشیری هست و هیچ سانسوری نداره از گتاب سوم کار استارک و گروه ترجمه است که همونطوری که خودش گفته سانسورها خیلی جزیی و در حد کلمه است اونم هیچ اسیبی به متن نمیزنه حتی اگه یکم تو کوکش بری میشه کلمات حذفی رو حدس زد :sh:

    نقل قول

 • sara: سلام
  ۲کتاب اول ترجمه خانم مشیری هست و هیچ سانسوری نداره از گتاب سوم کار استارک و گروه ترجمه است که همونطوری که خودش گفته سانسورها خیلی جزیی و در حد کلمه است اونم هیچ اسیبی به متن نمیزنه حتی اگه یکم تو کوکش بری میشه کلمات حذفی رو حدس زد

  دم خانم مشیری گرم. کتابی کە توش سانسور باشە کتاب نیست, کتاب باید کتاب باشە! :mass:
  و خیالت تخت ما کە بد جور تو کوکش میریم. :D:

    نقل قول

 • bawar: دم خانم مشیری گرم. کتابی کە توش سانسور باشە کتاب نیست, کتاب باید کتاب باشە!
  و خیالت تخت ما کە بد جور تو کوکش میریم.

  تا کتاب رو چی تعریف کنی :han:
  در هر حال هرطور که دوست دارید. هرکسی دیدگاهی داره :unsure:

    نقل قول

 • م.م.استارک: تا کتاب رو چی تعریف کنی
  در هر حال هرطور که دوست دارید. هرکسی دیدگاهی داره

  همە دیدگاهشون یکی نیست، من کتابی کە توش زیاد سانسور باشە نمیخونم، چون مفهوم کتاب بە دروستی نمیرسە.
  راستی کتاب چهارم اگە تمومش کردین تو یە کتاب جمعش کنید کە بتونیم یکجا بخریم!
  من خارج از ایرانم آیا میتونم با یە گیفت کارد آیتونز کتاب چهارم رو وقتی کە تموم کردین بخرم؟

    نقل قول

 • اونجاییکه شباهت رابرت باراتیون و منلاس رو گفتید این باید اضافه میکردید که سین بین تو هر دوتاشون به کمکشون اومد

    نقل قول

 • لرد نوید لنیستر: دقیقا از تاریخی یا افسانه بودنش اطلاع ندارم اما احتمالش بیشتره که این یه حادثه تاریخی باشه چون اکثر حوادث تاریخی بدلیل جالب بودن و غیرقابل باور بودنشون به افسانه تبدیل میشن

  باید ایلیاد رو بخونین من خواندم و می گم ترجیح می دم واقعی باشه اگه هم نباشه هومر از یه جایی برپاشته چون من که نزدیک صد تا -با اندکی مبالغه- کامیک خواندم کنابه مثل اون ندیدم.

  لرد نوید لنیستر غرشتو شنیدم
  هم موافق نظریتم هم متعجب از محافظ شمال بودنت

    نقل قول

 • لباس دورون ها دقیقاً لباس دوره هخامنشیه. فضای باغ آبی و قیافه مردمان دورون دقیقاً عین ایرانی هاست. همخوابگی مردان با مردان و زنان با زنان میراث تاریخیه که هرودوت برای ایرانی های هخامنشی در کتابش بجا گذاشته. دورون دقیقاً پرشیاست

    نقل قول

 • هرودوت؟ کدوم هرودوت؟ بقال کوچه یا این کانال های تلگرامی که به قول خودشون خون آریایی دارن و رگ پارسی شون زده بیرون؟!
  نه فقط هرودوت که کل تاریخ نگار های معتبر نوشتن که زنان ایرانی با حجاب کامل و اغلب در اندرون بودند حتی لباس مردان هم تا مچ دست و پا پوشیده بوده و از نگاه به زنان خودداری می کردن (ملاقات فرستاده های ایران با اسکندر که مادرش هم حضور داشت رو برید بخونید)
  از ایرانی ها با حیا تر و پوشیده تر در طول تاریخ قومی وجود نداشته !
  نمیدونم چه اصراریه هر چیزی رو یه جوری به ایران ستیزی ربط بدیم و تئوری توطئه ببافیم؟!
  مسئله همجنس بازی هم چیز جدیدی نیست در دوران باستان هم بوده و یک گناه بزرگ بوده و مخصوص قوم خاصی هم نبوده (هرچند بعضی جاها بیشتر بعضی جاها کمتر) از قوم لوط گرفته تا در یونان باستان هم بوده. یک داستان عاشقانه ایرانی به اسم ویس و رامین هست که از یک داستان عهد اشکانی گرفته شده و متاسفانه توی اون داستان هم همجنس بازی و لواط وجود داره ولی این اصلا به این معنی نیست که حتما این عمل رایجی بوده ! بالاخره آدم گناه کار همه جا بوده و هست ایران باستان هم با همه شکوهش مدینه فاضله نبوده و مطمئن باشید زنان ایران باستان به مراتب از مار های شنی لباس پوشیده تری داشتن!

    نقل قول

نظر شما چیست؟

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
:head: 
:lol: 
:ostad: 
:faight: 
:ssad: 
:shame: 
:og: 
:shook: 
:sleep: 
:cheer: 
:tanbih: 
:mass: 
:snaped: 
:donot: 
:cun: 
:gslol: 
:winksmile: 
:secret: 
:stop: 
:bl: 
:respect: 
:sh: 
:shok: 
:angry: 
:noo: 
:han: 
:sf: 
:aa: 
:notme: 
:fight: 
:gol: