مقالات

جغرافیای وستروس الهام گرفته از واقعیت! – قسمت اول

سلام و درود فراوان به شما دوستان
دراین مقاله قراره به شباهت‌های سرزمین‌ها و منطقه‌های جهان مارتین با دنیای واقعی خودمان بپردازیم. همانطور که همه می‌دانید داستانِ کتاب در دنیایی قرون وسطایی در حال رخ دادن هست و از نظر فرهنگها و رفتارها، دنیای وستروس شباهت زیادی به قاره اروپا داره. برای همین مقایسه‌ی انجام شده بینِ مناطق وستروس و سرزمین‌های اروپایی هست. حدس و گمان‌های زده شده بیشتر براساس شباهت‌های غیر قابل انکاراست اما مقداری از آن نیز براساس شک و تردید است.
در اولین قسمت قرار است نخستین نامزدها برای شباهت داشتن با دنیای وستروس رو معرفی کنیم.
WESTEROS AND UEROP
شمال = روسیه و اروپای شرقی
دلیل: بزرگ با جمعیتی پراکنده. بندرگاه‌ها بیشتر جمعیت را در اختیار دارند(وایت‌هاربر=سنت پیترزبورگ). زمستان‌های سخت و طولانی. غیرقابل تجاوز و تسخیر شدن(کافیه از هیتلر و ناپلئون بپرسید!).یکی از آخرین قسمت‌های قاره که هنوز خدایان قدیمی را رها نکردند اما در حال پیوستن به آیین جدید هستن(برخی از مردمِ اروپای شرقی هنوز بت پرست یا چندخدایی هستند و کامل به مسیحیت اعتقاد ندارند). مسکو=وینترفل زیرا آنها در وسط این سرزمین بزرگِ یخ زده قرار دارند.
ویل= آلپ
دلیل: بسیار کوهستانی با دره‌هایی حاصل‌خیز برای کشاورزی کردن. با ساحلی در کنار دریا(منطقه فینگرز).بیشتر اوقات از درگیری‌های دیگر منطقه‌ها فاصله میگیرد.
ریورلند= هلند،بخشی از بلژیک و لوگزامبورگ، مناطق رودخانه راین
دلیل: کشاورزی گسترده و رودخانه‌های فراوان. به راحتی توسط دیگر کشورها فتح می‌شوند. رودخانه راین= ترایدنت(سه شاخه)
جزایره آهن= اسکاندیناوی
دلیل: راحت‌ترین مقایسه بین همه زیرا آهن‌زاده‌ها وایکینگ‌ها هستند. وایکینگ‌ها و آهن‌زاده‌ها مهاجمانی سوار بر کشتی‌های طویل هستند. سرزمینشون سرده، کشاورزیش محدود و ضعیفه ( (“We do not sow”))، و طوفان‌های وحشتناکی داره.
وسترلند= انگلستان
دلیل: معدن‌های غنی‌ای داره( وسترلند طلا داره و انگلیس آهن و نقره و قلع داره). سرزمینی پوشیده از تپه با تعداد زیادی بندر مناسب. هردو علامت و نشان شیر را دارند.مردمی مغرور که خود را بالاتر و قوی‌تر و جدا از بقیه سرزمین‌ها می‌دانند.
ریچ= فرانسه
دلیل: زمین‌های کشاورزی عالی همراه با مردمانی رمانتیک که عاشق شراب و گل‌ها هستند. کشوری قدرتمند زمانی که مردمش بسیج میشن. پاریس= هایگاردن زیرا آنها شهری شعله‌مانند در بالای رودخانه‌ای از اقیانوس‌اند
استورم‌لند= ایتالیا
دلیل: متکی بودن روی تجارت زیاد و شلوغ دریای باریک(دریای باریک= دریای مدیترانه). شبیه جزیره‌ای کوهستانی که از داخل دریا بیرون اومده. دارای طوفان‌های مداومه. رم= استورم‌اِند زیرا آنها دژی باستانی هستن که براساس تجارت‌های دریایی بنا شده.
دورن= اسپانیا و پرتغال
دلیل: سرزمین‌هایی بسیار گرم و خشک نسبت به بقیه کشورها. سازنده‌ی بهترین شراب‌ها  اکثر اوقات کاری به فعالیت‌های دیگر کشورها ندارن. شبه جزیره‌ای که توسط کوه‌ها از بقیه قاره جدا شده( رشته‌کوه‌های پیرنه= کوهستان سرخ).وجود فرهنگی جدید همراه با نقش‌هایی از فرهنگ قبلی(اشاره به مخلوط بودن فرهنگ مسیحیت و اسلامی در آنجا).
قدمگاه پادشاه= آلمان
دلیل: ثروتمند با جنگلهایی باعظمت که همیشه درحال جنگ بوده(هم قدمگاه‌پادشاه و هم آلمان زیاد نبرد داشتن). این سرزمین
درست وسط قاره قرار دارد.
نظر شما در مورد این حدس و گمان‌ها چیه؟ کدام به نظر درست و کدام به نظر اشتباه میاد؟ منتظر نظرات شما هستیم.
لینک کوتاه مطلب : https://winterfell.ir/?p=407

درباره نویسنده

م.م.استارک

مدیر و مؤسس سایت و سرپرست گروه ترجمه

۹ دیدگاه

 • راستش رو بخوای معتقدم که کل وستروس رو میشه با انگبستان تطبیق داد واسوس رو با اروپا دوترکی ها که بدون شک همون هون ها هستند

    نقل قول

 • همچی با عقل جور در میاد فقط تو اروپا هیچ بیابونی نیست ولفی دوتراکی ها تو بیابون بودند . میشه با توجه به یونان و ترکیه همون کاری که شما انجام دادی رو گفت .

    نقل قول

 • دوتراکی ها مربوط به شمال آفریقا هستن (قوم هون). دریای باریک هم همون مدیترانه است

    نقل قول

 • شما باید جغرافیای قدیم رو برای مقایسه با دنیای مارتین در نظر بگیری چون اینجوری که بنظر میاد این ماجرا یعنی از ورود انسان های اولیه و اندل ها حدود ۲۰۰۰۰سال گذشته است و قیام باراتیون هم حدود۱۲۰۰۰ سال بعد از حضور اندل ها در وستروس . که از نظر جغرافیایی فرض بر اینه که اون زمان دو قاره ی جدا از هم آمریکا و ارو‍‍با و آسیای کنونی وجود داشتن … حالا دو فرض هست اینکه اصلا وستروس در اروباس یا آمریکا ؟
  اگه آمریکه باشه بنابراین شمال و فراتر از دیوار به کنادا و آلاسکا مروبوط میشه و با توجه به وسعت قاره آمریکا مسافت ها و مدت زمان مهاجرت ها قابل باور تر هست و همچنین قسمت شرقی در داستان رو میشه به آمریکای جنوبی نسبت داد اما این فرضیه دو تا ایراد داره ۱ آمریکا شمالی جنوبیه نه غربی شرقی ۲بومی های آمریکا قبل از کشف کریستف کلمب از نژاد و رنگ متفاوتی برخوردار بودن .
  اگر هم در اروبا باشه با توجه به کم بودن جزایر و آب های آزاد بن کشور های اروبایی غیر قابل درک میشه همینطور از نظر مسافت ها ولی بجاش این که سوید و قسمت های شمال شرقی اروبا میشن فراتر از دیوار و همچنین جزایر آهنی مکان مشخصی در غرب داره که به ولز و غرب بریتانیا مربوط میشه و در جنوب هم یه تنگه اون هارو از آفریقا جدا میکنه و میتونیم بگیم مرین و آستابور شمال آفریقا هستن و دوتراکی ها کمی شرق تر در بین النهرین و عربستان .دلیل اینکه مرین رو به آفریقا نسبت دادم اینه که تو داستان تروا که به دوران باستان بر میگرده شمال مصر دارای امبراطوریی بود که تو همون زمان تروا هم کهن به حساب میومد.با این فرض نژاد لنیستر های بور هم به انگلستان برمیگرده چون توی داستان هم کستلی راک در غرب و یکم بایین تر از جزایر آهنی بود . استارک ها هم به شمال اروبا مربوط میشن و سرزمین های آزاد هم میتونن به قسمت ترکیه و روسیه ی کنونی کربوط شن

    نقل قول

 • حامد:
  دوتراکی ها مربوط به شمال آفریقا هستن (قوم هون). دریای باریک هم همون مدیترانه است

  دوست عزیز مردم شمال آفریقا به “کارتاژ”ها معروف بودند و تمدنی به مرکزیت “تونس” کنونی داشتند و معروفترین رهبرشون “هانیبال” بود. کارتاژها گاه و بیگاه از طریق تنگه جبل الطارق و شمال دریای مدیترانه به سواحل جنوبی امپراتوری رم و قاره اروپا حمله میکردند.
  ولی “هون”ها شاخه ای از “مغول”ها بودند که یکی از معروفترین رهبرانشون “آتیلا” بود و از طریق شرق اروپا به امپراتوری روم و قاره اروپا حمله کردند و امپراتوری بزرگی تاسیس کردند که از سواحل “اورال” در شرق دریای خزر تا سواحل “دانوب” در مجارستان کنونی، وسعت داشت.

    نقل قول

 • سعید: دوست عزیز مردم شمال آفریقا به “کارتاژ”ها معروف بودند و تمدنی به مرکزیت “تونس” کنونی داشتند و معروفترین رهبرشون “هانیبال” بود

  درسته. فقط این که تلفظ و املاى “هانیبال” به واسطه ترجمه‌هاى دوره جدید از مآخذ اروپایى وارد فارسى شده و اگر بخواهیم تلفظ اصلى این نام را به خط امروزى بنویسیم به شکل “حَنّى بَعل” هست که معنایش مى‌شود “هدیه یا عطیه‌اى از سوى بعل”.

    نقل قول

 • اگر اروپا و غرب آسیا و سیبری را وستروس و سرزمینهای آنزمان بیانگاریم منطقیه . وینترفل مسکو و آنسوی آن یعنی سیبری را آنسوی دیوار بنامیم . سرزمین شاهی هم سن پیترزبورگ یا جایی در ایتالیا یعنی روم که بندری تسخیر ناپذیر است . دریای آدریاتیک و جبل الطارق یا باریکه های بسفر و داردانل را آبراهه های آن سرزمین بیانگاریم . دوتراکی ها بیشتر کارتاژ یا پارت ها و آشوری ها میتونند باشند چون هون ها قد کوتاه بودند ولی دوتراکیها بلند قامتند . این دنیا صدها سال پیش از ماجرای هابیتهاست . دورف ها شاید نوادگان تدورف لنیستر باشند که بوسیله دانشمندی که در خدمت سرسی هست تغییر ژن داده و نژادی زشت رو ولی قدرتمند و باهوش و ثروتمند را ایجاد میکنند . نوادگان جیمی لنیستر که از بدجنسی اولیه به خوب بودن تغییر سرشت یافته به الف های بور و قدرتمند تبدیل میشن .

    نقل قول

 • سلام. این دنیاها واقعا واقعی هستن یا افسانه و داستان هستن؟ یعنی اتفاق افتادن؟

    نقل قول

 • سلام. با توجه به داستان تاج و تخت، من فکر کنم سرزمین وستروس، گرفته شده از چند قاره تو دنیای واقعیه.. مثلا یه ذره از قاره آفریقا، یه ذره آسیا، یه ذره اروپا، یه ذره سمت روسیه و سیبری و آلاسکا و اونورا.. نمیتونیم بگیم که مارتین خواسته دقیقا از چند قاره مشخص استفاده کنه، نه. به نظرم مجوعه‌ای از اینهاست.. دوتراکی‌ها هم به نظرم خیلی شبیه قوم مغول تو دنیای واقعی هستن.. مغول‌ها وحشی بودن.. چنگیزخان و تاریخش رو بخونین، می‌بینین که هم از لحاظ قامت و چهره و هم از لحاظ وحشی گریشون، خیلی شبیه به اونان.

    نقل قول

نظر شما چیست؟

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
:head: 
:lol: 
:ostad: 
:faight: 
:ssad: 
:shame: 
:og: 
:shook: 
:sleep: 
:cheer: 
:tanbih: 
:mass: 
:snaped: 
:donot: 
:cun: 
:gslol: 
:winksmile: 
:secret: 
:stop: 
:bl: 
:respect: 
:sh: 
:shok: 
:angry: 
:noo: 
:han: 
:sf: 
:aa: 
:notme: 
:fight: 
:gol: