مقالات

سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

960x0 810x456 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت
نویسنده نوید لنیستر

بازی تاج و تخت بعد از ۷۳ اپیزود و هشت فصل با اپیزود نهایی اش (تخت آهنین) به پایان رسید. در این اپیزود سریال به تعداد زیادی از سوالات و معماهای سریال پاسخ داد و آن ها را تا حدودی برای طرفداران روشن کرد. سرنوشت تخت آهنین مشخص شد، حاکم وستروس را دیدیم و شاهد سرنوشت پایانی شخصیت های اصلی بودیم. اما با این وجود با اینکه سریال حدود یک دهه در حال پخش بود و هشت فصل نیز پخش می شد باز هم بعد از پایان سریال سوالات ریز و درشتی باقی مانده که در ادامه به تعدادی از آنان خواهیم پرداخت.

 

enibzm4s1az21 521x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

دروگون کجاست؟
این سوالیه که نه تها ما بلکه شخصیت ها هم در طول اپیزود آخر از هم می پرسیدن. آخرین بار که دروگون را دیدیم با جسد دنریس به سمت شرق پرواز کرد و برن هم در طول جلسه شورای کوچیک اشاره کرد که او را پیدا خواهد کرد که با توجه به قدرت هایش احتمالش بالاست. در کل سریال اشاره واضحی به این موضوع نکرد و هنوز هم مکان و سرنوشت دروگون در پایان سریال نامشخص ماند.

 

24 courtesy of hbo h 2019 710x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

چرا جان به همراه وحشیها به شمال رفت؟
در پایان سریال جان دقیقا کجا رفت؟ قرار بود که او در خدمت مردان نگهبانان شب باشه؟جدا از این موضوع که اکنون وجود نگهبانان شب بی فایده و بی اهمیت است چرا که وایت واکرها از بین رفتن و دیگه خطر بزرگی در آنسوی دیوار وجود نداره، معلوم نیست چرا چنین انجمنی باید همچنان وجود داشته باشه.هر چند تیریون در اپیزود آخر سریال اساره کرد که همیشه جایی باید برای افراد شکسته و حرامزاده ها وجود داشته باشه !در کل می توان گفت که جان از وستروس و جنگهایی که در اونا حضور داشت خسته شده و یا دلش برای آنسوی دیوار تنگ شده بود و خواسته تا زمانی را آنسوی دیوار طی کند.هر چند با وجود نگاه معنادار جان به دروازه تونل در این سکانس می توان اینطور برداشت کرد که او دیگر قصد بازگشت را ندارد. این هم از آن سوالاتی است که سریال پاسخ روشن و مشخصی برای آن نداشت.

 

11079338 3x2 700x467 600x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

آیا برن می تواند آینده را ببیند؟
در طول سریال قدرتهای ماورایی برن بطور کامل توضیح داده نشدند. تا جایی که میدونیم اون حافظه تاریخه و میتونه تمامی اتفاقات گذشته رو ببینه و از همه اونا اطلاع و همچنین قدرت ورود به بدن سایر موجودات زنده رو داره. با توجه به فصل هشتم ظاهرا او توان دیدن آینده رو هم داره. از آنجا که برن در فصل هفتم خنجر والریایی خود را به آریا داد و وی نیز بعدا برای کشتن شاه شب از آن استفاده کرد، میتوان به نوعی گفت که برن آینده و صحنه رودررویی خود با شاه شب در جنگل خدایان وینترفل را دیده. از طرفی دیگر وی در اپیزود نهایی سریال به پایتخت آمده و این احتمال وجود داره که وی از مرگ دنریس خبر داشته و آن را به نوعی دیده و تصمیم گرفته تا به پایتخت بیاد تا احتمال پیشنهاد پادشاهی به اون داده بشه. هر چند باز هم با این وجود سوالات بیشتری به وجود میان و دیدن آینده توسط برن در هاله ای از ابهام قرار داره.

 

e33190e54dbe0b76de9b07ae50dd454b 711x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

دوتراکیها کجا رفتن یا چرا در وستروس ماندگار شدن؟
در یکی از آخرین سکانس های سریال که جان از کنار بندر پایتخت در حال عبور است، تعدادی از دوتراکیها رو مشاهده کردیم.یکی از سوالات مهمی که بعد از مرگ دنریس به وجود آمد این بود که چرا دوتراکیها و آنسالید ها که هیچ بویی از سیاست نبردند و از طرفی دیوانه وار دنریس را دوست داشتند، جان را که قاتلش بود نکشته و زنده نگه داشتند.همه می دانیم که تنها دلیل آمدن دوتراکیها به وستروس نابودی دشمنان دنریس با لباس های آهنی و نابودی خانه های سنگی شان بود. بعد از مرگ دنریس دیگر دلیل خاصی برای ماندن دوتراکیها در وستروس وجود نداشت مگر اینکه فرض کنیم آنان واقعا از وستروس و آب و هوایش لذت می بردند.

 

9xe2dykmjtiz 712x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

آنسالید ها به چه دلیل به ناث رفتن؟
بعد از آنکه تیریون و داووس پیشنهاد مستقر شدن آنسالید ها در ریچ را دادن تا برای خود خاندانی تشکیل بدهند (ظاهرا این دو نفر از وضعیت جسمانی آنسالید ها اطلاع نداشتند که پیشنهاد تشکیل خاندان رو به اونا دادند) و گری ورم آن را به نوعی رد کرد. در اواخر همان اپیزود گری ورم را دیدیم که به یکی از آنسالید ها دستور داد تا به سمت ناث، زادگاه میساندی حرکت کنند. معلوم نیست که آیا تمامی آنسالید ها به همراه گری ورم به ناث رفتن یا نه اما احتمال رفتن همه آن ها با فرمانده شان بالاست و از طرفی بطور واضح به دلیل رفتن گری ورم به آنجا اشاره ای نشد هر چند می توان دو احتمال در نظر گرفت که یکی از آن ها از روی علاقه شدید گری ورم به میساندی و دیگری رای آزاد کردن برده های ناث به آنجا رفت.

 

sophie turner thumb 711x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

چرا شمال مستقل شد؟
این موضوع که سانسا شمال رو به کشوری مستقل و جدا از پادشاهی تبدیل کرد کمی عجیب بود.جالب اینجاست که لرد های جزایر آهنین، ویل، استورمزلند، دورن و تعدادی دیگر نیز در جلسه نهایی برای انتخاب شاه و حاکم جدید وستروس حضور داشتند اما هیچکدام با دیدن این حرکت سانسا، ترغیب به اعلام استقلال اقلیم خود نشدند.اگر واقع بین باشیم شمال دلیلی برای مستقل شدن نداشت و اگر قرار بود اقلیمی مستقل شود باید دورن بود چرا که دورن آخرین اقلیمی بود که پس از حمله اگان به هفت پادشاهای اضافه شد و این موضوع حتی دهه ها بعد از ورود اگان اتفاق افتاد. شاید شاهزاده جدید دورن ضعیف بود و یا به این موضوع اهمیت نمی داده و به دنبال حامیانی در وستروس بوده باشه.
از طرفی شمال به خاطر اینکه توانسته خطر ارتش مردگان رو رفع کنه می تونه ادعای استقلال رو بکنه. هر چند باز هم با وجود برن که یک استارکه و حتما امتیاز ها و منافع بهتری رو برای شمال و خواهرش در نظر خواهد داشت و از لحاظ وفاداری سانسا به او هم مشکلی نخواهد داشت، دلیلی برای مستقل شدن شمال وجود نداشت.

 

Toby Osmond GOT 3 1 1014x570 712x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

چه اتفاقی برای دورن افتاد؟
خط داستانی دورن در سریال به طرز ناامید کننده ای ظاهر شد و نسبت به کتاب از جهات زیادی نادیده گرفته شد. در فصول نهایی سریال، اعضای باقیمانده خاندان دورن، پشت سر هم کشته و از داستان حذف شدند و بعد از چندین اپیزود تنها اشاره ای که به وضعیت دورن و خاندان مارتل شد این بود که پرنس جدیدی در دورن از دنریس حمایت می کند.کسی که اصلا معلوم نشد کیست و آیا نسبتی با مارتل ها دارد.

 

Nymeria Stormborn 711x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

نیمیریا کجاست؟
به جز گوست، نیمیریا نیز دایروولف دیگری است که بعد از پایان سریال توانست زنده بماند. در فصل اول سریال نیمیریا توسط آریا فراری داده شد تا از خطر کشته شدن در امان باشد.بعد ها در فصل هفتم آریا بار دیگر نیمیریا را می بیند که دسته ای کوچک از گرگ ها را رهبری می کند و زمانیکه آریا از او خواست تا همراهش بیاید، نیمریا از او روی برگرداند و رفت. این صحنه آخرین باری بود که نیمریا در سریال ظاهر شد و سرنوشتش نامعلوم باقی ماند.

 

game of thrones theory jon snow isnt azor ahai hes lightbringer 822x411 780x390 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

چه بر سر پیشگویی ها آمد؟
طرفداران کتاب می دانند که پیشگویی های زیادی برای ادامه داستان در دنیای نغمه یخ و آتش وجود دارد. یکی از آنان آزور آهای قهرمان افسانه ای است که از دل مذهب رلور بیرون آمده. در پیشگویی ها گفته شده آزور آهایی با شمشیرش که آورنده نور نام دارد، دنیا را از تاریکی نجات می دهد. در سریال چندین شخص را میتوان آزور آهای دانست، از جان و دنریس گرفته تا بریک دنداریون. ایده آزور آهایی هیچگاه در سریالم طرح نشد اما ما شاهد مذهب خدای روشنایی و داستان های مرتبط با آن مانند ساحره سرخ، ملیساندرا و خادمش استنیس و جنگ بر علیه وایت واکرها با کمک آتش خدای روشنایی بودیم.با این وجود باز هم هیچ اشاره واضحی مانند اینکه آیا خدای روشنایی وجود دارد یا نقشه او چیست، نشد.
یکی دیگر از پیشگویی های معروف نغمه یخ و آتش، مربوط به پیشگویی مگی قورباغه درباره آینده سرسی است. در این پیشگویی مگی قورباغه به مرگ سه فرزند سرسی و خفه شدندش توسط والونکار (برادر کوچک) اشاره می کند.قسمت دوم پیشگویی هیچگاه در سریال مطرح نشد اما قسمت اول آن یعنی مرگ فرزندانش به وقوع پیوست. بسیاری از طرفدارن معنقدند که والونکار اشاره به تیریون و یا جیمی دارد. در طول سریال ما شاهد این بودیم که به نوعی برای مرگ سرسی توسط یکی از دوبرادرش زمینه چینی شده بود. از طرفی تیریون از کودکی با سرسی مشکل داشت و سرسی همواره او را به خاطر مرگ مادرش مقصر می دانست و حتی مرگ جافری را به او نسبت داد. جیمی نیز انتظار می رفت در پایان سریال سرسی را به قتل برساند، حالا چه به خاطر هم خوابگی اش با یورون و یا لنسل باشد و یا کارهای وحشتناکی که از او سر می زد. اما در نهایت سریال سرنوشت بسیار متفاوتی برای سرسی در نظر گرفت و او در آغوش جیمی در زیر دیوار های قلعه سرخ کشته شد.

 

Syrio Forel 0 276x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

آیا سیریو فورل زنده است؟
مربی رقص و شمشیر زنی آریا که همچنان یکی از شخصیت های محبوب سریالاست، هیچگاه به طور واضح به سرنوشت او اشاره نشد. آخرین باری که سیریو در سریال دیده شد به فصل اول سریال باز می گردد، زمانیکه توسط لنیسترها محاصره شده و در حال جنگیدن با سر ترانت بود. بعد ها وقتی آریا به براووس رفت، بسیاری منتظر دیدار دوباره آریا با سیریو بودند که انتظار می رفت به نوعی از آن مهلکه فرار کرده و به براووس بازگشته اما این موضوع هیچگاه به واقعیت نپیوست و همچنان سرنوشت سیریو در هاله ای از ابهام قرار دارد. هر چند به احتمال زیاد می توان وی را مرده دانست.

 

220px Michiel Huisman as Daario Naharis - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

داریو ناهاریس در چه وضعیتی است؟
داریو ناهاریس نیز که یکی از شخصیت های محبوب طرفدارن سریال بود و تا آخر فصل ششم، نقش نسبتا مهمی را در خط داستانی دنریس ایفا می کرد، در اپیزود نهایی فصل ششم به دستور دنریس در میرین ماند تا با ارتش پسران دوم، میرین و خلیج برده داران را کنترل کند. از آن اپیزود به بعد دیگر داریو در سریال حضور نیافت و هیچگاه نیز به او اشاره نشد. با وجود ارتشی که وی رهبری می کرد ، انتظار می رفت که وی برای کمک به دنریس در جنگ با شاه شب یا سرسی بازگردد اما این اتفاق هرگز رخ نداد و ظاهرا داریو همچنان در میرین به سر می برد.

 

Howland Reed ToJ 307x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

سرنوشت خاندان رید چه شد؟
هاولند رید، لرد گری واتر، پدر جوجن و میرا که یکی از دوستان نزدیک ادارد استارک بود و هیچگاه به جز یک فلش بک در سریال حضور نیافت و احتمالا در باره هویت اصلی جان خبر داشت، انتظار می رفت در سریال به نوعی حضور یافته و صحت هویت جان را تایید کند. میرا نیز بعد از فصل هفتم دیگر در سریال حضور پیدا نکرد و سرنوشت او نیز مبهم باقی ماند.

 

EdmureInfobox.PNG 269x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

ادمیور تالی چگونه به اینجا رسید؟

تا قبل از اپیزود نهایی سریال، آخرین باری که ادمیور تالی را در سریال دیده بودیم، مربوط به فصل ششم سریال بود که بعد از شکست آخرین نیروهای ریورران با رهبری بلک فیش باز هم به زندانی خاندان فری در آمد. بعد از این صحنه ادمیور دیگر تا اپیزود نهایی سریال حضور نداشت و این بار بعنوان لرد ریورران ظاهر شد. سریال هیچ اشاره ای به تحوه رسیدن ادمیور به این مقام و چگونگی فرارش از قلعه تویینز نداشت.

 

HandoftheKingTyrionLannister.PNG 264x400 - سوالاتی که بازی تاج و تخت بی جواب گذاشت

جوک معروف تیریون چه پایانی داشت؟
سه بار در سریال تیریون تلاش کرد تا جوکی را این مضمون که یک آدم کله خر و دختر شیرینی را به یک فاحشه خانه برد، تعریف کند اما هیچگاه این جوک به صورت کامل تعریف نشد. ایا هرگز به نحوی از پایان و آغاز این جوک یا داستان تیریون مطلع خواهیم شد؟

لینک کوتاه مطلب : https://winterfell.ir/?p=15976

درباره نویسنده

نوید لنیستر

نویسنده و مترجم مطالب سایت

۴ دیدگاه

 • ممنون مقاله جالبی بود
  به نظر من مهمترین سوالی که بی جواب موند شاه شب بود
  هدفش چی بود؟؟ از ۸۰۰۰ سال پیش تا الان همین یه بار حمله کرده بود؟؟ اگه همین یه حمله بوده چرا اینقدر صبر کرد؟؟ و… :head:

    نقل قول

 • meysam farahani:
  ممنون مقاله جالبی بود
  به نظر من مهمترین سوالی که بی جواب موند شاه شب بود
  هدفش چی بود؟؟ از ۸۰۰۰ سال پیش تا الان همین یه بار حمله کرده بود؟؟ اگه همین یه حمله بوده چرا اینقدر صبر کرد؟؟ و…

  توی سریال که همونطور که برن گفت هدفش نابودی دنیا و ساختن یک شب بی پایانه که به احتمال زیاد توی کتاب این قضیه فرق خواهد کرد.
  قبل از عبور از دیوار هم احتمالا جنگهای زیادی رو پشت دیوار داشته و میشه گفت همه رو پیروز شده بود.
  درباره سوال آخرتون هم واقعا هیچ جوابی براش وجود نداره مگه اینکه فرض کنیم از اومدن جان و دنریس به همراه اژدهایانش خبر داشت و اینهمه منتظر نشسته بود تا بیان!

    نقل قول

نظر شما چیست؟

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
:head: 
:lol: 
:ostad: 
:faight: 
:ssad: 
:shame: 
:og: 
:shook: 
:sleep: 
:cheer: 
:tanbih: 
:mass: 
:snaped: 
:donot: 
:cun: 
:gslol: 
:winksmile: 
:secret: 
:stop: 
:bl: 
:respect: 
:sh: 
:shok: 
:angry: 
:noo: 
:han: 
:sf: 
:aa: 
:notme: 
:D: 
:fight: 
:gol: